فرزان راد
Farzan Rad
  • خانه
  • اخبار
  • چالش واحدهای تحقیق و توسعه در عرضه محصولات غذایی با بافت اصلاح شده جهت کهنسالان
چالش واحدهای تحقیق و توسعه در عرضه محصولات غذایی با بافت اصلاح شده جهت کهنسالان
 با توجه به افزایش میانگین سنی در بسیاری از جوامع، غذاهایی با بافت اصلاح شده برای کهنسالان احتمالا مهمترین چالش واحدهای تحقیق و توسعه در سالهای پیش رو می باشد. چالش های زیادی برای تولید محصولات غذایی وجود دارد که تمام مواد مغذی مورد نیاز کهنسالان را به همراه طعم و بافت مطلوب فراهم نماید.
بر اساس تحقیقات بر روی تعدادی از پروژه ها که چگونگی غلبه بر مشکلات بلعیدن را در کهنسالان بررسی می کردند، انواع مشکلات بدهضمی در این گروه سنی مشخص شد. بر اساس این تحقیق 40% از افراد 70 ساله از انواع اختلالات در هضم غذا رنج می برند. اگرچه نکته قابل توجه این است که تعریف بدهضمی و انواع آن از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.
از مشکلات طراحی غذا برای کهنسالان این است که نیاز دارند تا مواد مغذی مختلف با پروتئین و انرژی بیشتر در هر وعده غذایی وجود داشته باشند. علاوه بر اینکه کاهشی در طعم و بوی غذا رخ ندهد و در اصل تعدیل همزمان بافت و طعم غذا از مشکلات عمده می باشد.
محدودیت رژیمی
برای بسیاری از کهنسالان با مشاهده اولین نشانه بدهضمی غذا ممکن است ماهیچه از رژیم غذایی آنان حذف شود که احتمالا به جای آن باید از گوشت های چرخ کرده استفاده کرد. چالش دیگر تولید غذاهایی است که در یک مرتبه بلعیده شوند. به هر حال در حاضر محصولاتی نظیر Hormel’s Thick & Easy Food Thickens در بازار وجود دارند که برای بهبود احساس دهانی و قوام و ظاهر غذا طراحی شده اند و ماده غذایی با هضم آسان تر را فراهم می سازند. Swewden based fidus دارای دپارتمانی جهت توسعه محصولات غذایی ویژه کهنسالان می باشد که از سوپ ها تا اسنک ها را شامل می شود.

گسترش فرهنگ بافتی
در طراحی این محصولات مد نظر قراردادن بافت غذا بسیار مهم می باشد و درحال حاضر پروژه هایی در کشورهای مختلف روی ایجاد و ساخت فرهنگ جهت خصوصیات فیزیکی ماده غذایی درحال انجام است که بر روی واژه هایی نظیر "خامه همزده" یا "سوپ غلیظ" یا ... کار می کنند. همانطور که بیان شد این مسئله در کشورهای مختلف، متفاوت است و به همین دلیل از کهنسالان باید پرسیده شود که چه چیزی مطلوبشان است.
از سوی دیگر استفاده از تشدیدکننده های طعمی نظیر نمک نیز دشوار است و به عنوان مثال چنانچه محصولی از هویج یا توت فرنگی تولید نمایید باید از طعم دهنده بیشتری استفاده شود.